Sıhhi Tesisat

Su Tesisatı

Su bir konut meydana getirilirken onu oluşturacak temel taşlardan birisidir. Su kullanımını sağlamak için su tesisatı yapılmalıdır. Peki su tesisatı nasıl döşenir ?

Su Tesisatı Nasıl Döşenir?

Su tesisatı, temiz suyun kaynaktan çıkmasının ardından su borularının binaya döşenmesiyle kullanıma hazır hale gelmesi ve kullanıldıktan sonra yani atık su meydana gelmesiyle arıtılarak doğaya geri gönderilmesi aşamalarının tümüdür. Su tesisatı, profesyonel bir su tesisatçısının doğru uygulamaları neticesinde sorunsuz bir kullanım sağlar. Su tesisatının döşenmesindeki yanlışlar, su tesisat borularının doğru montaj yapılmaması ve klozet, küvet gibi araçların kuruşumunun düzgün bir şekilde yapılmaması su tesisatı ile ilgili problemler yaşamanıza ve su tesisatınızı kullanamamanıza sebep olmaktadır.

Su tesisatı döşemesi teferruatlı bir iştir. Aynı zamanda özen, dikkat ve profesyonellik gerektirir. Bu sebeptendir ki su tesisatı nasıl döşenir derseniz bir kaç aşamadan meydana gelir. Öncelikle iç tesisat dediğimiz bölümden bahsedelim ;

İç tesisat :

Bu aşamada binanın içerisinde dairelere su dağılımını sağlayan boruların döşemesi yapılmaktadır. Merkezden evlere suyun geçisini sağlayan bu sistem borular aracılığı ile yapılmaktadır. Boruların kalitesi bu aşamada oldukça önem arz eder. Aynı zamanda görünebileceği ihtimali üzerinde durularak borular estetik döşenmelidir. Aynı zamanda iç tesisat aşamasında suyun kullanışlı dağılımını sağlamak açısından boruların kıvrımlarının en aza indirgenmesi gerekmektedir. Evlerimize suyun gelmesini sağlayan boruların montajı yapıldıktan sonra suyun akışını sağlayan musluklar takılır. Muslukların montajının yapılması da iç tesisat işleminin son aşamasıdır.